Konopie... czy wiesz, że... ? 1

Konopie... Czy wiesz, że … ?

 

     Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony kilku konopnym kwestiom. Przyjrzymy się przede wszystkim różnicom między konopiami siewnymi a indyjskim, a także przytoczymy kilkanaście ciekawostek odnośnie tej rośliny.

 

Dwie konopie - Cannabis Sativa i Cannabis Indica

     Jeśli jesteś tu z nami od dłuższego czasu, zapewne wiesz już, że konopie siewne to nie konopie indyjskie. I dobrym nawykiem jest nie przypisywać niewinnym konopiom przemysłowym czarnego charakteru konopi indyjskich. Wierz mi - nie dadzą Ci one żadnego uczucia fun’u czy haju.

Konopie tak jak my mają płeć – są żeńskie lub męskie. Cóż za niepoprawność polityczna :). Obie odmiany zawierają kannabinoidy. Jest ich łącznie około 100, ale te najczęściej wymieniane i najlepiej znane to oczywiście CBD, CBDA, THC, THCA, CBN, CBG, CBC.

Każdy ma swoje zadanie, a w zależności od odmiany różni się stężeniem. I tak np. konopie indyjskie zawierają dużo złowrogiego THC, podczas kiedy siewne mają go tyle co kot napłakał. Bogate są w zamian za to w CBD, który ma silny potencjał leczniczy.

     Mówi się, że to jedna z najstarszych roślin. Możliwe, bowiem najstarsze chińskie wykopaliska wskazują, że konopie były siane już 8500 lat temu. Odkryto wtedy między innymi liny i sznury konopne. Ale uważa się też, że w Azji, skąd pochodzi ta roślina, używana była przede wszystkim w celach terapeutycznych. Ten trend zaczyna widocznie powracać.

 

Kilka słów o konopiach siewnych

     Konopie siewne mogą osiągnąć nawet ponad 5 metrów wysokości i w zależności od rodzaju i okoliczności rosną około 6 miesięcy. Można je uprawiać praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym. Nie potrzebują sztucznych nawozów ani herbicydów aby rosnąć. Konopie przemysłowe są roślinami prostymi w uprawie. Rosną nawet na mało żyznej glebie, a ponadto są niewrażliwe na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzielnie znoszą okresy suszy, ale też chwilowe zalania wodą. Przez wzgląd na swój szybki wzrost nie mają konkurencji wśród chwastów, a specyficzny zapach odstrasza szkodniki.

     Cannabis Sativa to bardzo pożyteczna roślina, która wskutek propagandy została niesłusznie zdemonizowana. Kalkuluje się, że z konopi przemysłowej można stworzyć prawie 25 000 produktów. Owszem, ale pod warunkiem, że jeśli mowa np. o zastosowaniu w kosmetyce to mamy na myśli – krem do twarzy, krem do rąk, krem na AZS czy inne schorzenia.

Ale to i tak imponujący wynik prawda?

     Konopie przemysłowe mają wyjątkowo zbawienny wpływ na glebę. Ich mocna budowa korzenia perfekcyjnie ją spulchnia oraz wiąże. W związku z powyższym mogą być sadzone na wałach przeciwpowodziowych wzmacniając je. Ponadto w korzeniach, które zostają po ścięciu znajduje się wiele składników pożywnych, co korzystnie działa na żyzność gleby. Dlatego są doskonałym przedplonem dla wielu zbóż i roślin uprawnych.

Niestety ich uprawa w różnych zakątkach świata nadal jest niewielka, ale dzięki dotacjom unijnym nasi rodzimi rolnicy mogą liczyć na sowite dopłaty do ha. Istnieje więc nadzieja, że zamiast pchać pieniądze na kupno surowca za granicę, środki te pozostaną w Polsce.

 

Konopie w budownictwie

     Z niedoborem tego surowca boryka się najbardziej sektor budowlany.
Z włókien konopi robi się uszczelnienia hydrauliczne, beton zbrojony, tynk, izolacje, płyty paździerzowe, boazerię, sklejkę, materiały na pokrycie dachu i podłogi. Natomiast paździerz konopny wykorzystywany może być do produkcji betonu konopnego. Materiał ten zwany jest hempcretem. Powstaje on wskutek połączenia paździerza konopnego z wapnem. Wiedzieliście, że taki beton konopny potrafi „wyciągać” z otoczenia wilgoć, akumulować ją po to, aby oddać ją z powrotem do otoczenia w okresie zimowym kiedy włączamy kaloryfery i powietrze staje się suche?

Kolejną jego właściwością jest to, że kompletnie nie musisz martwić się już o docieplenie. Beton sam w sobie już nim jest!

Hempcret docenią też ekolodzy. Jest on biodegradowalny, a aby go wyprodukować nie niszczymy aż nadto środowiska naturalnego. Niestety przez wzgląd właśnie na to, że rodzime pola nie są jeszcze w wystarczający sposób siane konopiami, materiał musi być sprowadzany zza granicy, a to znacząco podwyższa koszty budowy domu w tej energooszczędnej technologii.

 konopie-w-budownictwie



Co jeszcze?

     Z obserwacji naszego sklepu konopnego na pewno zdążyliście już zauważyć, że z konopi siewnych powstaje wiele zbawiennych dla naszej skóry dermokosmetyków, a także żywność w różnej postaci i oleje CBD. Ale to niejedyne możliwości tej rośliny.

     Jako ciekawostkę możemy podać, że Rudolph Diesel zaprojektował swój silnik tak, aby mógł jeździć na oleju z konopi. Henry Ford natomiast eksperymentował z konopiami przy wyrobie karoserii do swoich samochodów. Chciał wprowadzić samochody z konopi napędzane biopaliwem konopnym na skalę światową. Choć potencjalne, to niejedyne zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Przy użyciu konopi przemysłowych można wytworzyć nietoksyczne farby, lakiery i detergenty. Ponadto konopie mogą być stosowane do produkcji ekologicznego oleju napędowego.
Wytwarzają więcej biomasy, niż jakikolwiek inny gatunek rośliny. Konopie mają ogromny potencjał, by stać się pierwszorzędnym źródłem naturalnego paliwa etanolowego. Ale jak łatwo się domyślić nie będzie to na rękę przemysłowi petrochemicznemu. Jak farmaceutycznemu odnośnie zdrowotnych właściwości konopi zresztą również.

 

Papier konopny i tekstylia

     Produkcja papieru przy użyciu konopi jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż standardowe przetwarzanie drewna. Papier z konopi nie potrzebuje wybielania chlorem. Jest mocniejszy i bardziej trwały, niż papier z drewna. Dlatego używa się go do ważnych dokumentów bankowych i archiwów.

     Włókna konopne są jednymi z najmocniejszych naturalnych włókien występujących w środowisku naturalnym. Surowiec z konopi ma ogromną wytrzymałość na ścieranie, wilgoć oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego właśnie powodu jest używany do produkcji lin w żegludze morskiej.

     Konopie używa się we włókiennictwie wytwarzając ekologiczne ubrania. Wyprzedzają one bawełnę praktycznie pod każdym względem.

Konopie siewne winny wyprzeć bawełnę, która jest uprawiana z potężnymi ilościami chemikaliów niezdrowych dla człowieka oraz środowiska.

Tekstylia konopne mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antystatyczne, antyalergiczne. Chronią przed działaniem promieni UV, są w pełni organiczne i biodegradowalne.

 

     To tyle na dziś – zapraszamy do regularnych odwiedzin naszego bloga, gdzie będziemy chętnie dzielić się z Tobą naszą wiedzą na temat tych roślin!!

 

 

Zespół sklepu konopnego

www.konopie-online.pl

biuro@konopie-online.pl

tel. 791 027 626

 

Komentarze do wpisu (1)

6 listopada 2017

Okazuje się że jest to roślina szerokiego zastosowania.....super artykuł!!!

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl